LDM
Funeralis
Tesson
zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
TEMATY NA FORUM

WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Wystawa ludzkich zwłok
Wystawa ludzkich zwłok
Przed naszymi przerażonymi oczyma pojawia się makabryczny spektakl, wyolbrzymiony w swoich barokowych formach: ciało ludzkie pozbawione wnętrzności, podzielone na tuziny części podzielonych z dokładnością lancetu chirurgicznego, zawieszone na niewidzialnych nylonowych niciach i oscylujące w próżni jak zwariowana marionetka. Potem scena z ciężarną kobietą, z której brzucha widać płód oraz ciało bez skóry pochylone nad szachownicą.

Używając terminologii z sali autopsji znane czasopismo „Time” opisuje niezwykłą wystawę zwłok ludzkich zorganizowaną w Mannheim. Autorem tej ekspozycji jest Gunther von Hagens, 58-letni niemiecki profesor anatomii, a  także samozwańczy artysta nazwany przez media Doktor Śmierć z powodu dziwnych obiektów (zmarłych), którym poświęca dużo uwagi.

Jego wystawy zwłok są wydarzeniami o charakterze naukowym, wysoce pirotechniczne i tendencyjne z powodu ich znacznego wpływu emocjonalnego i trasgresywności.

„Dzieła” są realizowane w wyniku konserwacyjnego procesu nazwanego przez niego samego Plastilination. Ciała są po prostu zanurzane w acetonie o temperaturze – 25 stopni w celu spowodowania szybkiego drenażu płynów fizjologicznych i gazów obecnych w miękkich częściach organizmu.
Poprzez ten zabieg balsamowania zwłoki pozostają na zawsze skrystalizowane w aseptycznych i neutralnych warunkach. Inną zaletą tego procesu chemicznego jest możliwość ich ułożenia w bardzo plastycznych, realistycznych i dziwacznych pozycjach. Można podziwiać ciała chcące grać w koszykówkę, w szachy, wspinające się.

13-milionowa publiczność zwiedziła te kontrowersyjne wystawy anatomii patologicznej trójwymiarowej zorganizowane dotychczas w Niemczech, Japonii, Anglii, Korei Południowej, Szwajcarii, Belgii.

Niektórzy twierdzą, że pokaz jest edukacyjny, ponieważ powala na docenienie różnych aspektów ciała ludzkiego, zdrowego i schorowanego.Wiele zwiedzających po zobaczeniu np. płuc przepełnionych nikotyną człowieka chorego na raka rzuciło palenie. Podczas wystawy można oglądać różne organy w serii odmiennych sytuacji. To okazja do badania różnorodnych i złożonych struktur anatomicznych całych ciał i podłużnych przekrojów. Wystawa spowodowała wiele polemik i dyskusji powodując skandal i niesmak.

Von Hagens odpowiada na krytyki, że jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy naukowej, a ciała osób, które demonstruje jeszcze za życia wyraziły zgodę na to, by były użyte do celów pokazowych. Na liście niemieckiego profesora znajduje się około 3.600 osób chętnych podarować własne zwłoki i ta liczba zwiększa się.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Funeralis

Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa na stronach Funeralis.com - angielskojęzycznego odpowiednika Funeralis.pl! Nie da się nie zauważyć, że branża pogrzebowa przejawia wyraźne oznaki...

PRODUKTY
NECROEXPO
Międzynarodowe Targi Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NECROEXPO to najważniejsza wystawa, w czasie której można zapoznać się z kompleksową ofertą...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe