zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Świat Kamienia: Wąchock pełen zabytków także na cmentarzach
Wąchock to schludna mieścina na trasie pomiędzy Starachowicami a Skarżysko Kamienną, znana przede wszystkim z żartobliwych opowieści o sołtysie, któremu mieszkańcy wystawili sympatyczny pomnik.
Jednak najwspanialszą atrakcją jest opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku. Bracia zakonni przyjmują niezwykle gościnnie wszystkich, chcących przenieść się w wieki średnie. We wnętrzach wpadamy błyskawicznie w klimaty znane z filmu „Imię Róży”...

Szczególnie gdy krążymy po wirydarzu, czy zagłębiamy się w mroczne, choć urokliwie oświetlone zakamarki romańskiego kapitularza i wczesnogotyckiego refektarza. Zachwyt budzą niezwykłe wrażenia licznie tu obecne techniki kamieniarskie - pełnoplastyczne rzeźby, płaskorzeźby, dekoracje architektoniczne, z wielką fantazją wykute przede wszystkim w piaskowcach wydobywanych w okolicy. W jasnoszarym drobnoziarnistym, ciemnoszarym o grubszym ziarnie i chyba najbardziej znanym czerwonym. Wszystkie budowle w zespole opactwa na zewnątrz i wewnątrz posiadają piękne, nieomal podręcznikowe, przykłady stylowej kamieniarki od czasów romańskich aż po sztukę dziewiętnastowieczną. Porywającym przeżyciem jest oddanie się atmosferze panującej w opactwie.


Jeżeli jest jeszcze dużo czasu i światła słonecznego, polecam odwiedzenie cmentarzy w Wąchocku. Mnie nie wystarczyło czasu, tak długo chłonąłem atmosferę opactwa. By zwiedzić cmentarze musiałem do Wąchocka przyjechać powtórnie.


Wychodząc z opactwa brukowaną jezdnią i podążając dalej ulicą Świętego Rocha dojść można do pięknie, tarasowo położonego na niewielkim wzgórzu cmentarza parafii rzymsko-katolickiej. Na cmentarz prowadzą dwa wejścia - od ulicy przez okazałą bramę oraz boczne przez malowniczą furtkę z dekoracyjnym kamiennym obramieniem, od strony parkingu. Cmentarz ten, w związku z przepełnieniem cmentarzy przykościelnych, został założony w maju 1828 roku. Najpierw była to działka o długości 180 i szerokości 55 łokci, ale w związku z szybkim rozwojem przemysłu hutniczego na tym terenie, ludność Wąchocka i okolicznych miejscowości gwałtownie wzrastała. Powiększał się też teren cmentarza, aż zajął cały rozległy stok wzgórza.


Projektanci pomników nagrobnych dostosowali się do ukształtowania terenu i stworzyli wyjątkową w Polsce urbanistykę cmentarza. Tarasowo i bardzo ciasno skupione nagrobki skomponowały labirynt budowli, wśród których krąży się z zaciekawieniem, wywołanym nie tylko ich architekturą, ale także emanującą z nich historią.


Dlatego też spacer po tym wzgórzu trwa długo, jeśli chce się nasycić niezwykłością tego szczególnego miejsca. Wychodząc przez małą furtkę na parking spojrzałem na panoramę mieściny z budowlami opactwa w centrum i wyruszyłem na poszukiwanie kolejnego cmentarza - cmentarza żydowskiego. Miejsce, którym został on posadowiony, było zupełnie niezwykłe jak na dosyć okazały cmentarz - na niewielkim zboczu nad torami. Obecnie wśród typowo wiejskich domostw jest niedawno staranie wybudowany mur z wyrazistą bramą otaczający teren cmentarza. W tym ogrodzeniu wśród traw stoi kilkanaście klasycznych macew. W sumie całość tworzy przejmujący pomnik pamięci o zagładzie miejscowych Żydów, która dokonała się w 1942 roku w Treblince. Miejsce to polecam wszystkim peregrynującym po kraju, jako warte uwagi i odwiedzenia.

Autor: Piotr Grzegorz Mądrach/ 2-miesięcznik "Świat Kamienia" nr 46/2007

zapytanie zapytanie
KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Romarbang

Zakład Usługowo Produkcyjny ,,ROMARBANG’’. Właściciel, Marek Gójski, jest przedsiębiorcą pogrzebowym od 1987 roku. Przez cały czas nieprzerwanie prowadzi firmę pogrzebową uprzednio...

PRODUKTY
trumny
Funeralia
Wyroby wykonane są ze zmodyfikowanego tworzywa sztucznego STONECOR idealnie imitującego fakturę kamieni: granitu czarnego, szarego i jasnego oraz...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe