zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Rozmowy z dziećmi o śmierci
Rozmowy z dziećmi o śmierci
Wszystkie dzieci muszą – wcześniej czy później - skonfrontować się ze śmiercią. Trudno jest dojść do wieku dojrzewania, by ktoś z naszej rodziny nie umarł. Może się zdarzyć, że śmierć zaskoczy znienacka. Ważna jest umiejętność zmierzenia się z tematem śmierci i wyjaśnienia dziecku tej prawdy. Jest to trudne, ponieważ świat dzieciństwa, w którym żyją wydaje się bezpieczny i niewzruszony.

Dzisiaj myśli się o śmierci, jako o zjawisku szczególnie związanym ze starością, dzięki medycznemu postępowi i bardziej zdrowotnym niż to miało miejsce w przeszłości warunkom życia.

Osoba dorosła nie zawsze jest w stanie interpretować emocje, zachowania, prawie niewidoczne reakcje dziecka a także stwierdzić, czy jest na tyle dojrzałe, by je zrozumieć. Oczywiście, obrazy śmierci przekazywane przez telewizję nie pomagają zrozumieniu koncepcji śmierci.

Interesująca dana pochodzi ze szwedzkich badań: “W 2004 roku, pedagog Margit Franz obliczyła, że młody Niemiec przed osiągnięciem wieku dojrzałości, przyglądał się już średnio 18.000 zgonów – rzeczywistych lub wymyślonych – w różnych mediach. W 1996 roku teolog i psycholog Karl -Heinz Menzen, z Uniwersytetu Katolickiego we Fryburgu, oszacował, że przeciętny czternastolatek zobaczył na ekranie średnio 15.000 zabójstw. Uwzględniwszy to, że często dzieci przyjmują całkowicie za rzeczywiste obrazy prezentowane przez media, 40 % z nich, w przedziale od 6 a 10 lat jest przekonanych, że osoby umierają zawsze z powodu zabójstwa.”

Rozmawianie z dziećmi o śmierci należy uważać za pozytywne czy negatywne? Jakich słów najlepiej używać? Na ile należy oczekiwać, że dziecko może odczuwać niepokój lub być pod wrażeniem, w sytuacjach, w których zetknie się ze zjawiskiem śmierci? Jakie są oznaki, które dzieci przekazują nam w celu zakomunikowania własnego cierpienia i lęku przed śmiercią?

Według ekspertów negatywną reakcją ze strony rodziców jest negowanie śmierci i mówienie o niej tak, jakby nie istniała.
Ponadto w psychologii dziecka ważne jest jak się omawia temat.

Nasza kultura ludowa mierzy się z tematem śmierci poprzez bajki. To bajka jest jednym z najbardziej zdrowych elementów przy pomocy którego możemy delikatnie wprowadzić temat odpowiadając na pytania.

To oczywiście nie oznacza, że dziecko będzie bardziej przygotowane do stawienia czołu niepokojowi separacji, szczególnie, gdy jest ona niespodziewana, ale może być też sposób na uczenie “przetwarzania śmierci jako elementu ludzkiego życia i zdobywania umiejętności radzenia z tym faktem”.
 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:



Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
FUNONOVO

Firma FUNONOVO zajmuje się produkcją trumien w nowoczesnej technologii prasowania , pozwalającej uzyskać niespotykany dotąd wachlarz możliwości . Przedstawiamy Państwu propozycje wielu...

PRODUKTY
Katafalk drewniany AKD70
Solidna kasetowa konstrukcja drewniana, estetycznie się prezentujący katafalk na trumny. Można dodatkowo wyposażyć go w kir-materiał. Sam katafalk...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe