LDM
Funeralis
Tesson
zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Protest przeciwko budowie krematorium
Protest przeciwko budowie krematorium
Mieszkańcy Małego Kacka złożyli wczoraj w Urzędzie Miasta Gdyni petycję przeciwko budowie krematorium na cmentarzu przy ul. Spokojnej. Widnieje pod nią 400 podpisów. To dopiero początek walki - zapowiadają gdynianie...

Kolejne 600 podpisów ma trafić do magistratu w ciągu najbliższych dni. Mieszkańcy twierdzą, że to dopiero początek akcji, jaką rozpoczęli w niedzielę wieczorem podczas spotkania pod bramą cmentarza. Zebrało się tam kilkadziesiąt osób.
- Nie jesteśmy przeciwni samej budowie krematorium, ale nie chcemy, by ten kojarzący się tak źle w naszym kraju obiekt powstał tuż pod naszymi oknami - tłumaczy Władysław Borowski, mieszkaniec ulicy Lidzkiej. - Przecież można wybudować to krematorium gdzie indziej, na przykład w Pierwoszynie. Rozumiemy, że obiekt ma być w pełni nowoczesny, ale jeśli nastąpi np. awaria filtrów w czasie palenia zwłok, dym uderzy prosto w nasze okna.
W niedzielę pod bramą cmentarza wśród protestujących był także Paweł Zygiert, gdyński radny mieszkający w Kacku.
- Wybieram się we wtorek do wiceprezydenta Stępy i będę prosił, by wyjaśnił wszelkie kwestie związane z budową krematorium. W imieniu mieszkańców zaproszę też wiceprezydenta na spotkanie - zapowiada Paweł Zygiert.
- Jesteśmy jak najbardziej za nowoczesnością, ale uważamy, że tego rodzaju działalność powinna być prowadzona poza zabudową miejską.
Do Marka Stępy, wiceprezydenta Gdyni, wczoraj po południu petycja jeszcze nie dotarła.
- Ale wiem, że jest już w urzędzie - mówił wczoraj. - Zapoznam się z uwagami mieszkańców i przygotuję wyczerpującą odpowiedź. Zaznaczam jednak, iż planujemy budowę kaplicy cmentarnej, a nie krematorium. Zamierzamy tylko zostawić w niej miejsce, w którym w przyszłości będzie mogło powstać krematorium. Z doświadczeń wielu miast europejskich, w tym także polskich: Poznania, Warszawy i Gdańska wynika, iż krematoria nie są obiektami uciążliwymi dla otoczenia i nawet najbliżsi sąsiedzi nie mają się czego obawiać. Niemniej podkreślam, iż decyzji o budowie takiej instalacji w Gdyni nie podjęto.
Mieszkańcy zapowiadają, iż na pisaniu petycji nie poprzestaną, ale obiecują swoich praw dochodzić tylko drogami formalnymi, pikiet nie planują.

Źródło: Dziennik Bałtycki (Agata Grzegorczyk) 2006-05-23

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Dąb

Firma "Dąb" działa w branży pogrzebowej już od 50 lat. Zajmujemy się głównie produkcją trumien na rynek ogólnopolski oraz świadczeniem usług pogrzebowych na terenie województwa podkarpackiego....

PRODUKTY
trumny
DOM POGRZEBOWY UBI SUNT
Usługi, które oferujemy, aby wesprzeć Cię w chwilach żałoby: - Transport zwłok - Szeroki wybór trumien oraz urn - Oprawa muzyczna,...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe