LDM
Funeralis
Tesson
zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
TEMATY NA FORUM

WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb w Chinach
Pogrzeb w Chinach
Chiny są krajem wzbudzającym coraz większe zainteresowanie. W tym wielkim państwie zgodnie współistnieje wiele narodowości. Chińczycy bardziej interesują się życiem doczesnym niż duszą po śmierci. Pogrzeb chiński jest drobiazgowy i przestrzega specyfiki wiary religijnej (taoizm i konfucjonizm).

Kolorem żałoby jest biel, czyli brak koloru. Kiedy ktoś umiera na drzwiach jego domu zawiesza się kwadratowe arkusze białego papieru, a na drzwiach sąsiadów przykleja się czerwone kartki – symbol życia, które nie przerwało się, ale przeszło do innego wymiaru. Wieńce kwiatów, kadzidła, świeczki stanowią emocjonujący scenariusz w czasie procesji krewnych zmarłego. Najbliższa rodzina ubrana na biało towarzyszy trumnie do miejsca pochowunku. Słychać odgłosy gongu, skrzypiec i bębnów. Jeśli zmarłą osobą jest ktoś znany gra się żałobny marsz w czasie pogrzebu państwowego. Wystrzela się sztuczne ognie jako symbol oddalenia złych duchów, buduje się papierowe modele samochodzików, domów i pieniędzy, a potem pali się je w celu ułatwienia przejścia duszy poprzez dziesięć sądów zaświata.

W odległym wschodnim zakątku Chin przed pogrzebaniem młoda kobieta ubrana w biały kostium z czerwonymi frędzlami tańczy w pobliżu trumny, aby podarować zmarłemu ostatnie miłe chwile z życia ziemskiego.

Według tradycji taoistycznej, kiedy osoba umiera w domu należy przykryć wszystkie lustra, ponieważ dusza mogłaby złapać odblask żywej osoby i zabrać ją ze sobą w zaświaty.

W południowych Chinach praktykowane jest ofiarowanie zwierząt, szczególnie wołów lub bawołu. Bawół stanowi sposób mediacji pomiędzy światem żywych i zaziemskich. Jego ciało jest dzielone na 36 części i rozdawane osobom obecnym na pogrzebie przestrzegając ustalonego porządku według pozycji społecznej.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Kamieniarstwo "PAKAL" Krystian Prucnel

Firma “Pakal” rozpoczęła swoją działalność o pełnym zakresie usług w 2005 roku. Swoją siedzibę ma w Goczałkowie koło Strzegomia w województwie dolnośląskim, w bliskim sąsiedztwie...

PRODUKTY
trumny
S - Cena od 130zł (netto)
Trumna kremacyjna S Posiada delikatne wgłębienie na bokach trumny i listwę ozdobną, która może służyć jako uchwyt. Wieko trumny zostało...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe