zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Rozwój kremacji w Szwajcarii
Rozwój kremacji w Szwajcarii
Kremacja coraz bardziej się upowszechnia. Nawet w takim kraju jak Szwajcaria. Coraz więcej Szwajcarów wybiera palenie zwłok zamiast tradycyjnego grzebania w ziemi. To objaw zmian w społeczeństwie, również w stosunku do śmierci.

Eksperci wskazują na przyczyny etyczne, a także na kwestie praktyczne, które doprowadziły do zmiany paradygmatu.
Zmiana ta wyraża się także w formie ostatniego pożegnania. W ciągu kilku dziesięcioleci ilość przypadków kremacji  przekroczyła tradycyjne grzebanie w ziemi. Nie ma dokładnych liczb, ale Szwajcarskie Zrzeszenie Usług Funeralnych (ASSF) podaje, że w miastach aż 85% zmarłych zostaje kremowanych. Wydaje się, że odchodzi się od przywiązania do tradycji.

W ośrodkach miejskich typu Bazylea, gdzie połowa mieszkańców nie przynależy do żadnego kościoła, do celebrowania pogrzebu są często przydzielane osoby wyznaczone z gminy. Na uroczystościach pogrzebowych uczestniczy coraz mniej ludzi. Ostatnie pożegnanie ma miejsce poza murami domu. Wydaje się, że marginalizacja śmierci doprowadziła do zaakceptowania kremacji. Coraz więcej osób myśli o praktycznych aspektach pochowunku. Wybór często jest określany ceną grobu, trumny. Używając urny zużywa się mniej miejsca. Tradycyjne grzebanie w ziemi ma wady, gdyż trzeba dziesiątko lat, aby ciało rozłożyło się. Cmentarze mają problem etyczny dotyczący odpowiedniego postępowania z resztkami zwłok. Są miasta, które walczą z tymi problemami, to nie przypadek, że władze  popierają kremację.

Również zmiana mentalności doprowadziła do akceptacji palenia zwłok. Wiele rodzin mieszka daleko od miejscowości pochodzenia i nie chcą lub nie są w stanie dbać o groby. Niektórzy uważają, że mamy do czynienia z radykalną zmianą mentalności. W Szwajcarii urny można składać w grobie lub wnęce w grobowcu. Odpowiadając na rosnącą potrzebę wiele cmentarzy dysponują zbiorowym pomnikiem, w których można anonimowo złożyć prochy. Dozwolone jest trzymanie prochów w domu lub rozrzucenie ich w miejscu, które było szczególnie drogie zmarłemu.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Arper

Arper dostawca branży pogrzebowej. Produkujemy szeroką gamę wyrobów przeznaczonych dla administratorów cmentarzy, do kaplic, do kościołów, do prosektoriów, do szpitali, dla zakładów pogrzebowych,...

PRODUKTY
trumny
Nagrobek plastikowy (R03) Lux
Nowoczesny opływowy kształt, posiada nieco większe zakrycie górne. WYMIARY: dł. 180cm / szer. 80cm / wys. 30cm KOLOR: czarny, biały,...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe