|
Rozwiniêcie siê chrze¶cijañstwa, a potem islamu spowodowa³o upadniêcie tego zwyczaju na rzecz grzebania w ziemi. Tylko w ci±gu ostatnich wieków w ¶wiecie zachodnim powróci³o siê do mówienia o kremacji. W 1822 roku cia³o angielskiego poety (Shelley) zosta³o spalone na pla¿y w Viareggio. To by³ pierwszy akt po d³ugiej walce wraz z powstaniem specjalnych organizacji na rzecz kremacji doprowadzi³o do stopniowego zwiêkszania liczby jej zwolenników.
W 1963 roku równie¿ Ko¶ció³ katolicki zniós³ zakaz kremacji dla w³asnych wiernych. W kwietniu 2002 roku, kardyna³ Jorge Medina Estevez, Prefekt Kongregacji Kultu Boskiego zapowiedzia³ nawet, ¿e przygotowuje siê specjaln± liturgiê dla tej ceremonii Na dzi¶ kremacja zostaje wybrana przez setki milionów ludzi na ca³ym ¶wiecie.
We W³oszech tylko 8 % stosuje kremacjê. Opó¼nienie jest spowodowane przede wszystkim brakiem odpowiednich struktur, istniej±cych jedynie w 40 regionach. Ale powoli zaczyna siê to zmieniaæ i zauwa¿a siê wzrost wybieranej kremacji.
W ci±gu ostatnich kilkudziesiêciu lat wprowadzono specjalne ustawy sprzyjaj±ce rozwojowi kremacji. Niedostosowanie ustawodawstwa dotycz±cego zw³aszcza dyspersji prochów popchnê³a Parlament do dyskusji o jej nowelizacji i w 2001 roku wysz³a w ¿ycie. W my¶l tej ustaw prochy zmar³ej zostaj± dostarczone rodzinie a nie jak wcze¶niej istnia³ obowi±zek przechowywania ich na cmentarzu. Dyspersja prochów mo¿e byæ wykonana w miejscach otwartych (las, morze, jezioro, rzeka, pole) w miejscach prywatnych lub w miejscach specjalnych miejscach na cmentarzu. Nie mo¿e byæ wykonana wewn±trz centrów miejskich. Jest te¿ mo¿liwe trzymanie urny z prochami w domu, oby tylko by³a opatrzona nazwiskiem osoby zmar³ej. Ustawa podaje te¿ zalecenia dla lokalnych administracji w sprawie budowy. Wspó³czesne cmentarze s± gigantyczne i maj± zajmuj±ce du¿o miejsca struktury, czêsto po³o¿one wewn±trz miast.
Kremacja jest higieniczn± i ekologiczn± praktyk±, która pozwala na znaczne zmniejszenie miejsc i kosztów przeznaczonych na zmar³ych
Wybór kremacji znacznie przyczyna siê do stwarzania warunków lepszego ¿ycia dla tych co pozostaj±, unikaj±c równocze¶nie rozk³adu w³asnego cia³a. Z pewno¶ci± bêdzie coraz czê¶ciej wybierana przez ludzi.
Autorka: Urszula Arczewska
Skomentuj tekst na forum