|
Ból spowodowany żałobą rozwija się w pięciu fazach:
– Negowanie rzeczywistości i izolacja. Tu chodzi o mechanizm obronny, pozwalający nam na złagodzenie intensywnej początkowej fazy bóku. To tymczasowa odpowiedź psychologiczna.
- Złość. Kiedy maskujące skutki negowania rzeczywistości i izolacji zaczynają znikać, rzeczywistość i odpowiedni ból ponownie pojawiają sią. Intensywna emocja jest kierowana przez przedmiot bólu i wyraża się złością. Złość może być też skierowana na podmiot, który spowodował nam ten ból.Do tego można dodać poczucie winy z powodu naszej złości i to powoduje zaostrzenie tej złości.
Samooskarżanie się. Potem zaczyna się faza samooskarżania za czynności, które można by było wykonać, aby uniknąć czy opóźnić żałobę, np. jeśli udalibyśmy się wcześniej do lekarza.
Depresja. Dwa rodzaje depresji są związane z bólem powodującym żałobę. Jedna, głębsza depresja i druga bardziej związana z praktycznymi aspektami, które żałoba może spowodować. Czas trwania też fazy jest zmienny i może wynosić od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Najbardziej typowe objawy to: obniżony humor, odczucie smutku, brak apetytu, kryzysy płaczu, rozdrażnienie i słaba koncentracja. Przeważająca część osób ma odczucie, że zmarły w jakiś sposób jest obecny.
Akceptacja. Po fazie depresji, symptomy depresyjne ustępują i osoba próbuje wrócić do normalności. Czas trwania tej fazy jest zmienny i nie wszyscy usiłują ją osiągnąć.
Jak przeżyć depresję?
Nie należy tłumić uczuć lecz spowodować ich ujście. Otoczyć się krewnymi i przyjaciółmi i nie zamykać się w sobie. Zwrócenie się dopsychologa jest konieczne wtedy, gdy nie można rozwiązać różnych faz bólu.
Autorka: Urszula Arczewska
Skomentuj tekst na forum