|
Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej jest organizacją założona z inicjatywy pracodawców w celu zintegrowania polskiego środowiska związanego z wykorzystywaniem kamienia naturalnego. W opinii wielu sceptyków od samego początku skazana była na los wcześniej nieskutecznie podejmowanych tego typu działań...
Z pewnością ogólnie odczuwana potrzeba stworzenia reprezentacji środowiska polskich kamieniarzy uzyskała w końcu jakąś nadzieję na instytucjonalną realizację. Sam fakt powołania organizacji związkowej pracodawców już należy uznać za duży sukces. Po wszystkich dotychczasowych próbach utarło się wśród kamieniarzy,że szans na istnienie takiego tworu nie ma. Mimo wszelkich przeciwności, praca, jaką wykonali inicjatorzy tego szczytnego przedsięwzięcia doprowadziła do zintegrowania różnychśrodowisk branży i ich spotkania na I Zjeździe Kamieniarzy Polskich, jaki odbył się w Szklarskiej Porębie w lutym ubiegłego roku. Obecni na zjeździe przedstawiciele firm trudniących się wydobyciem, obróbką, montażem, hurtownicy czy reprezentanci nauki, byli zgodni co do jednego - potrzeby istnienia silnej organizacji mającej na celu obronę ich interesów. Problematyka i omawiane podczas obrad kwestie pokazywały, jak wiele rzeczy jest do zrobienia w branży.
Już w następnym miesiącu doszło do kolejnego spotkania podczas kieleckich targów InterKamień. Wtedy właśnie przez aklamację przyjęto dzisiejszą nazwę dla organizacji: Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Patronat medialny nad związkiem powierzono dynamicznie rozwijającemu się czasopismu “Świat Kamienia”, dzięki któremu informacja o zaistniałych wydarzeniach poszła w Polskę. Finałem wszelkich formalności była rejestracja ZPBK w legnickim sądzie w dniu 17 maja 2000 r. Przełomowy okazał się wrześniowy II Walny Zjazd, który odbył się w Brennej w Beskidzie Żywieckim. Zainteresowanie i obecność na zjeździe wielu właścicieli liczących się na rynku firm przekonuje o słuszności podjętych wysiłków integracyjnych. Liczne i gorące dyskusje wyklarowały problemy trawiące środowisko, praca nad ich uporządkowaniem, a następnie szukaniem drogi do ich rozwiązania przybrały wreszcie konkretny charakter, ruszyła jeszcze nieregularna, ale w miarę szeroka dystrybucja wydawanego przez ZPBK Biuletynu Związkowego. Dzięki temu nie tylko członkowie związku mieli już okazję zapoznać się z całą problematyką istnienia i działania organizacji.
Do propagowanej idei połączenia się w jednej silnej organizacji branżowej przekonało się coraz więcej osób. To one wzięły też na swoje barki część obowiązków. Końcówka roku to okres wzmożonego wysiłku: doszło do nawiązania współpracy ze związkami włoskimi podczastargów w Weronie, Zarząd ZPBK wziął udział w kongresie Konfederacji Pracodawców Polskich. Kontakty te zaowocowały ściślejszą współpracą z korzyścią dla związku, który tak naprawdę nie miał jeszcze czasu okrzepnąć. Rozwiązaniem bieżących problemów związku oraz realizacją celów strategicznych wytyczonych na Walnym Zjeździe zajmuje się siedmioosobowy zarząd, który na wiosnę przygotowuje kolejny III Walny Zjazd ZPBK w okresie targów.
Żródło: http://www.zpbk.pl/