zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Kremacja w Polsce i na świecie
Kremacja w Polsce i na świecie
Kremacja to forma pogrzebu zwłok zmarłego polegająca na spaleniu ciała. Zakłady pogrzebowe coraz częściej oferują możliwość kremacji, a sama kremacja znana jest i uznawana przez wiele religii...

Współczesny judaizm reformowany zgłasza niewielkie zastrzeżenia przeciwko kremacji. Natomiast ortodoksja wysuwa już dużo więcej argumentów przeciwko tej formie pochówku (m.in. kremacja jest pogańską praktyką, której judaizm zawsze się przeciwstawiał; kremacja narusza zakaz uszkodzenia zwłok w jakiejkolwiek formie). Ponadto dyskutuje się nad kwestią czy skremowane prochy można chować na żydowskich cmentarzach - ortodoksi się temu sprzeciwiają, liberałowie pozwalają, a niektóre gminy żydowskie (np: w Anglii) starają się łączyć oba podejścia i zezwalają na pochówek jeśli popioły zostaną złożone w trumnie. W świecie muzułmańskim nie dyskutuje się o spopielaniu zwłok, Islam jest przeciwny kremacji, m.in. dlatego, że po niej ciała nie można ułożyć tak, by było zwrócone w kierunku Mekki, jak nakazuje rytuał. Buddyzm traktuje spopielenie jako okazję do ukazania człowiekowi z całą wyrazistością przemijalności, nietrwałości i bezsubstancjalności egzystencji. Każda cielesna i duchowa egzystencja podlega przymusowi wędrówki w kręgu narodzin i śmierci. Świadomość tego pomaga człowiekowi nie przywiązywać się do rzeczy i okazywać współczucie wszystkim istotom. Dla hindusów spopielenie ciała na stosie jest zwykłą formą pochówku. Natomiast chrześcijanie nie palą zwłok swoich bliskich. W chrześcijaństwie nie ma takiego zwyczaju, a niektórzy nawet nie wiedzą co to znaczy "kremacja". Ludzie po śmierci są chowani na cmentarzach w trumnach, a potem są stawiane im pomniki.

Jednak i tu pojawiają się zmiany i kremacja staje się coraz częstszą formą pogrzebu. Świadczą chociażby o tym dane statystyczne. W Polsce widać systematyczny wzrost kremacji – w porównaniu do 2005 roku, w 2006 roku wykonano o 16% więcej kremacji, w ośmiu polskich spopielarniach wykonano ich 19472. Najwięcej w spopielani komunalnej w Warszawie, w dalszej kolejności: w Rudzie Śląskiej, w miejskiej spopielarni we Wrocławiu i prywatnym krematorium w Bytomiu. Jednak planuje się budowę kolejnych krematoriów w Zielonej Górze i Gdyni. Jeśli uda się zażegnać spory związane z lokalizacją, powstaną kolejne w Krakowie i Bydgoszczy.

W Europie Zachodniej oraz na świecie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wraz z końcem XIX wieku zaczynały powstawać w Europie "Towarzystwa Kremacji". Rozwój tych stowarzyszeń traktowana była jako swego rodzaju innowacja stanowiąca próbę wprowadzania praktyki kremacji do zamkniętej kultury chrześcijańskiej. Metafizyka objawiająca się w rozsypywaniu prochów na wietrze, nad wodami oceanów jest tylko jedną, choć istotną, przyczyną. Jak często bywa zwyciężył rachunek ekonomiczny. Po prostu kremacja oprócz tego, że higieniczna, nowoczesna, jest również tania. W efekcie w Japonii spopiela się 93 proc. zmarłych, w Czechach i krajach skandynawskich – blisko 70 proc., w Europie Zachodniej – ok. 50 proc., w USA – 36 proc. Przekłada się sto oczywiście na liczbę krematoriów; nawet w niewielkiej Holandii jest ich 70, a w całej Europie – ponad 1000.

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Katharsis

Usługi pogrzebowe związane z toaletą pośmiertną oraz tanatokosmetologią. Czasowa konserwacja, rekonstrukcje oraz plastyka.

PRODUKTY
Krata nagrobna aluminiowa AKN40a
Lekka aluminiowa krata nagrobna, do ustawiania wieńców i kwiatów. Kratę można ustawić nad windą.

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe