zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb ortodoksyjny
Pogrzeb ortodoksyjny
W prawosławiu pogrzeb chrześcijanina nie tylko uderza w rodzinę zmarłego, ale i w cały Kościół, jako że wszyscy stanowią -według wierzeń- część Ciała Chrystusa. Ortodoksyjny obrzęd pogrzebowy nie jest widziany głównie, jako okazja do chwalenia w uczuciowy sposób zalet jednostki.

Różne modlitwy i hymny podkreślają twardą rzeczywistość śmierci, jak też zwycięskie zmartwychwstanie Chrystusa. Obrzęd pogrzebowy daje pocieszenie tym, którzy są w żałobie i jest też środkiem przy pomocy którego Kościół składa prośby prosi dla jednego ze swoich członków. Prawosławie uważa koniec fizycznej egzystencji za zakończenie etapu życia. Miłość do Boga jest silniejsza od śmierci, a wskrzeszenie Chrystusa świadczy o tej sile.

Przepisy liturgiczne przewidują pięć rodzajów obrzędu grzebania umarłych: osób świeckich, dzieci, duchownych, zakonników oraz wszystkich wiernych w Oktawie Wielkanocnej. Przed odprawieniem pogrzebu osoby świeckiej ciało zmarłego zostaje umyte i ubrane. Kościół prawosławny zabrania kremacji ciał, ponieważ taka praktyka oznaczałaby brak wiary w życie pozagrobowe.

Przed pogrzebem na czoło zmarłego kładzie się wieniec symbolizujący nadzieję na chwałę. W ręce zmarłego umieszcza się ikonę Chrystusa. Ciało zostaje umieszczone w trumnie, w której spoczywa 2 dni. W tym czasie nad zwłokami czytany jest Psałterz. W trzecim dniu odprawiany jest pogrzeb. Najpierw kapłan sprawuje nabożeństwo zwane litią, podczas którego wyprasza spokój duszy dla zmarłego w niebie. Po tym nabożeństwie ciało przenoszone jest z domu do cerkwi, w której najpierw sprawuje się Eucharystię, jeśli jest taki zwyczaj, a następnie sprawowany jest właściwy obrzęd pogrzebania ciała. Na to nabożeństwo kapłan ubiera ciemne szaty liturgiczne. Po modlitwach wstępnych odmawiane są psalmy opiewające szczęście duszy żyjącej zgodnie z przykazaniami Bożymi oraz psalm pokutny. Następnie śpiewany jest tzw. kanon, składający się z dziewięciu pieśni, podczas którego wierni proszą o wstawiennictwo świętych dla zmarłego. Potem odmawiane są Błogosławieństwa  przeplatane dodatkowymi tekstami liturgicznymi. W dalszej części nabożeństwa odczytuje się fragment z Listów apostolskich zawierające naukę o zmartwychwstaniu. Następnie kapłan odmawia modlitwę, w której prosi Boga, aby zmarłemu zostały odpuszczone grzechy. Po ostatnim pożegnaniu trumna zostaje wreszcie zamknięta i złożona do grobu. Na końcu obrzędu kapłan kropi trumnę wodą święconą i posypuje ją ziemią na znak krzyża.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:



Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Elizjum

Firma Usługi Pogrzebowe Elizjum mieści się na ulicy Kondratowicza 37, w Warszawie, vis a vis szpitala bródnowskiego. Nasi pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte w najlepszych...

PRODUKTY
trumny
Podkładka - Z02
Podkładka wstążeczka metalizowana złota

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe